Integracja

Działania Polsko-Irlandzkiego Stowarzyszenia na rzecz integracji Polonii z lokalnymi mieszkańcami mają różny charakter.

May be an image of 1 person and text that says "F RUM Cairde POLONIA.ORG POLONI SUPPORTED BY PIEA ਜੀ TOGETHER RAZEM WEBINARIUM Eksperci odpowiedzą na Wasze pytania SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 13 MAJA, 19.00-20.30 FACEBOOK.COM/FORUMPOLONIA LIVE"

Projektem, w który ostatnio bylismy zaangażowani był wykład o szczepionkach przeciw Covid-19 i irlandzkim programie szczepień. Nasze webinarium odbyło się w czwartek 13tego maja o 19tej. W ramach Klubu Dyskusyjnego Forum Polonia, we współpracy z organizacjami polonijnymi i HSE. W webinarium uczestniczyli eksperci, którzy odpowiadali na wszystkie pytania dot. Covid19.

Pierwszym naszym projektem w tym zakresie było utworzenie polskiej sekcji w nowo budowanej bibliotece miejskiej w Arklow, Co. Wicklow.

Otwarcie polskiej sekcji książek w bibliotece publicznej w Arklow, Co. Wicklow odbyło się 1 kwietnia 2014r. Od 4 kwietnia 2016 r. mieszkańcy południowego hrabstwa Wicklow  mają do dyspozycji ponad 300 tytułów polskich książek. Z inicjatywy Polsko-Irlandzkiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, w nowo wybudowanej bibliotece w Arklow, nie tylko powstał dział polskich książek, ale wraz z utworzeniem polskiej sekcji przedstawiciele Stowarzyszenia zadbali również o to, by na półkach znalazły się anglojęzyczne tłumaczenia polskich tytułów. W ten sposób lokalna, anglojęzyczna społeczność będzie mogła poznać polską literaturę. W tej chwili w bibliotece dostępne są tłumaczenia około 60 książek polskich autorów.

Zakup polskich tytułów sfinansowany został przez Ambasadę RP w Dublinie oraz Wicklow County Library.

Oficjalna uroczystość otwarcia biblioteki odbyła się 1 kwietnia. W uroczystości uczestniczył Ambasador RP Ryszard Sarkowicz, Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne reprezentowała prezes Monika Kostka, Polską Weekednową Szkołę „Kleks” reprezentowali nauczyciele Karina Moździerska oraz Maciej Bechta. Uroczystość otwarcia prowadzili: radny John Ryan przewodniczący Wicklow County Council oraz radny Sylwester Bourke przewodniczący Arklow Municipal District. W uroczystości wzięli również udział Wicklow County Librarian Brendan Martin oraz librarian Carmel Moore, których pomoc w tworzeniu sekcji była nieoceniona. Kierownikiem biblioteki w Arklow jest Claire Fullam.

W 2018r. zasoby biblioteki zostały wzbogacone o kolejne pozycje książkowe, gry etc. dzięki projektowi polskiego MSZ „100 bibliotek na 100 lecie  odzyskania niepodległości”

Organizujemy wyjazdy dla Polonii do różnych części Irlandii, aby lepiej poznali kraj, w którym mieszkają. Wyjazd do Waterford w 2017r – udział w Festiwalu Świątecznym. Odwiedziliśmy Winterval Waterford, którego jedną z atrakcji była Winterval Polish Christmas, czyli polska wioska świąteczna Polecamy wszystkim złaknionym świątecznej atmosfery zajrzeć do Waterford. 

Organizujemy również koncerty polskich muzyków. Tutaj nasz ostatni projekt – występ zespołu Carrantuohill w Arklow Bay Hotel.

Zachęcamy do rejestracji w wyborach loklanych i do Parlamentu Europejskiego w ramach akcji „Jesteś u siebie zagłosuj”